Co se děje s kávou, než bezpečně zakotví ve vašem šálku?

Cesta kávového zrna z plantáže až do kávovaru není vůbec krátká ani jednoduchá. Skočte si rychle uvařit hrnek voňavé kávy a seznamte se spolu s námi s metodami zpracování kávových plodů (říká se jim také třešně, protože právě tento druh ovoce připomínají). 

Metoda „washed“ neboli mokrá

Po jejích stopách zabloudíme do daleké Etiopie, kolébky pěstování kávy. Etiopští farmáři využívali ke zpracování kávových třešní vodu z okolních řek. Čerstvě sklizené kávové třešně propláchli, čímž se odplavily nekvalitní plody. Ty zbývající nechali fermentovat ve vodní lázni po dobu 18-72 hodin. V průběhu fermentace se oddělily zbytky dužiny a následně se vyloupaná zrna opět propláchla vodou a následně sušila na slunci 60-90 dnů. A tento postup se aplikuje dodnes.

Značnou nevýhodou je v případě této metody vysoká spotřeba vody. Tu dnes už naštěstí většina farmářů zvládá opětovně využívat.

Takto zpracovaná káva vyniká svou aciditou, svěží chutí, v níž nechybí sladké podtóny a čokoládová příchuť. 

Metoda „natural“ neboli suchá

I tato metoda má kořeny v Etiopii, tentokrát v sušších oblastech země. Když není k dispozici voda, sklizené kávové třešně se jednoduše nechají v tenké vrstvě sušit na slunci po dobu tří až šesti týdnů. Farmáři je v průběhu procesu sušení pravidelně promíchávají a obracejí, aby zabránili plesnivění plodů. I zde dochází k určité fermentaci a cukry z dužiny tak přechází do zrna. Jakmile je vlhkost kávových plodů kolem 11 %, odstraní se slupka i dužina a vyloupaná zrna je možné uskladnit. 

Takové zpracování kávy je velice závislé na počasí, intenzitě slunečního záření a dalších podmínkách, které člověk nemůže příliš ovlivnit. V podstatě se tak každá sklizeň chuťově trochu liší, což ale skutečnému gurmánovi může přijít naopak zajímavé.

Takto zpracovaná káva má obvykle ovocnou až medovou velmi plnou chuť, mohou se objevit náznaky příchuti vína, resp. alkoholu, což je způsobeno sušením celého plodu s dužinou a slupkou. Výsledná káva má stejně početnou řadu příznivců jako odpůrců. Sami uvidíte, do které skupiny se zařadíte. 

Metoda „honey“

Jde vlastně o kombinaci obou výše zmíněných metod, „honey“ zpracování je oblíbené zejména ve střední Americe, jeho původ bychom mohli hledat nejspíš na Kostarice. 

Zpracování začíná odstraněním slupky, přičemž nějaká část dužiny se na zrnu ponechává a takto se pak zrna suší na slunci. Název „honey“ čili med si metoda vysloužila díky tomu, že dužina na zrnech působením slunce měkne a svou konzistencí v určité fázi připomíná med. Podle toho, kolik dužiny bylo na zrnech ponecháno, se takto zpracovaná káva rozděluje do čtyř skupin: černá, červená, žlutá a bílá. V černé jsou zrna, na kterých zbylo nejvíce dužiny, naopak v bílé bylo dužiny nejméně. V závěru procesu sušení se zbylá dužina odstraní a zrna uskladní. 

Výsledkem je káva sladší chuti, než jakou znáte z ostatních metod zpracování. Bohatou chuť provází podtóny sirupu a výrazná acidita. 

Metoda „anaerobní“

Ve spojení s ní ztrácí slovo „tradiční“ své uplatnění. Jde o metodu poměrně mladou a inovativní. Používá se teprve v řádech několika let a jejím základním principem je tzv. anaerobní fermentace, což znamená proces probíhající bez přístupu vzduchu. Očištěná zrna se umístí do speciálních vaků a ty jsou pak vloženy do nádob s vodou. Tlak vody vytlačí poslední zbytky vzduchu a při udržení stálé teploty je káva ponechána procesu fermentace.

Ten trvá obvykle několik dnů a následně jsou zrna zpracována některou z klasických metod, tzn. natural, washed nebo honey. Výjimečnost anaerobní metody každopádně spočívá v tom, že během fermentace vznikají látky, které významně ovlivňují výslednou chuť kávy. 

Ta je potom intenzivnější, velmi plná s výraznými tóny karamelu, ovoce či čokolády. 

 

Metoda zpracování kávy tedy hraje klíčovou roli v chuti a aromatu výsledného nápoje. Některé postupy jsou stejně staré jako první kávové plantáže, zatímco jiné patří k experimentálním a novátorským. Ať už zvolíte takovou, která s sebou nese otisk kulturního dědictví, nebo se rozhodnete pro novinku, důležité je, abyste si svou kávu skutečně vychutnali. 

Vyberte si u nás kvalitní kávu, mlýnek, kávovar, french press, moka konvičku, dripper, džezvu a další.
Dominik Škoda
Autor článku: Ing. Dominik Škoda
Majitel a ředitel společnosti GourmetKava s.r.o. provozující 15 let e-shop s čerstvě praženou kávou a příslušenstvím na alternativní přípravy kávy. Držitel prestižního certifikátu Barista Skill Foundation od The Specialty Coffee Association. Ale i milovník přírody, kutilství a hudby.