Káva a cholesterol, cafestol, filtrovaná káva

Životní styl a způsob stravování má za důsledek, že dnes mnoho z nás řeší hladinu cholesterolu v krvi. Nás jako milovníky kávy napadlo vyzkoumat, jaký vliv na cholesterol má káva, kterou si dopřáváme někteří i několikrát za den.

Při extrakci kávy dochází k postupnému vylučování látky, která se nazývá cafestol. Jedná se o látku, která v lidském organismu napomáhá zvyšovat hladinu cholesterolu v krvi. Pokud trpíte vysokým cholesterolem a zároveň silnou láskou ke kávě (což rozhodně chápeme), rozhodně teď nemusíte vysypat všechnu zrnkovou kávu, co doma máte :-)

Jak však ukazuje studie Zhang, Linforth a Fisk (2012), kterou si můžete prohlédnout zde. Výše cafestolu záleží na tom, jak si kávu připravujete. Autoři této studie totiž došli k závěru, že množství vyloučeného cafestolu do výsledného nápoje je silně rozdílný při různých přípravách kávy.

Výše cafestolu dle typu přípravy kávy 

 

 Cafestol (mg/L)Světle pražená (mg/L)Tmavě pražená (mg/L)
Instantní káva 1.9 ± 0.05 (150)    
Drip / Filtrovaná káva 0.12 ± 0.02 (150)    
Turek / Vařená 48.3 ± 3.8 (150) 43.9 ± 1.36 (160) 25.9 ± 3.54 (160)
Džezva 88.7 ± 4.0 (60) 39.1 ± 0.04 (60) 22.8 ± 0.12 (60)
Moka konvička 37.5 ± 1.3 (60) 26.2 ± 0.60 (60) 19.2 ± 0.37 (60)
French Press 20–27 (150) 43.6 ± 0.98 (160) 29.0 ± 0.53 (160)
Espresso 16.7–17.3 (60)    

Zdroj: Food Research International, číslo 49, Issue 1, November 2012, strana 27-31 , studie má název Cafestol extraction yield from different coffee brew mechanisms, autoři Chen Zhang, Robert Linforth, Ian D. Fisk

Předešlá tabulka a její první sloupeček jasně a jednoduše popisuje rozdíl obsahu cafestolu v mg/L u jednotlivých příprav kávy. Jednoznačně nejlépe zde vyšla filtrovaná káva, která obsahuje cafestolu nejméně a má tak na cholesterol nejmenší vliv. Filtrovaná káva je naším favoritem už delší dobu pro svoji čistotu a plnou chuť a tak snad nadchne i ty z vás, kteří by rádi nepodporovali zvyšování hladiny cholesterolu ve svém těle :-) Jaké všechny vychytávky na přípravu filtrované kávy nabízíme se, můžete podívat do naší sekce "Filtrovaná káva (drip)".

Naopak nejhůře dopadla příprava kávy v džezvě. Tento způsob přípravy u nás není tak obvyklý. Mnohem zajímavější je však závěr, který se dotkne celé řady českých domácností a to sice, že druhou nejhorší přípravou je klasický český turek. Dlouhým máčením kávy se z ní vylučují látky, které v kávě nemají co dělat a jednou z nich je právě i cafestol. Pokud turka přesto milujete, doporučujeme pro Vás možná nejschůdnější variantu a tou je příprava ve frenchpress konvičce, která je s turkem téměř totožná, ke konci extrakce však kávu sítkem oddělíte od sedliny a nedochází k další extrakci. V naší sekci "French press konvice" si můžete prohlédnout širokou škálu konviček, které u nás můžete pořídit.

Stupeň pražení kávy a míra cafestolu

Dalším nezanedbatelným faktorem, který ovlivňuje množství cafestolu v kávě je stupeň pražení. Ačkoliv dnes začínají být mnohými upřednostňovány kávy s nižším stupněm pražení, faktem je, že světleji pražené kávy mají na výši cholesterolu větší vliv, než kávy tmavě pražené. Naše kávy jsou všechny pražené na tmavší stupeň, pouze dvě z našich káv nabízíme jak v tmavém tak i světlém pražení.

Můžete vyzkoušet, která Vám chutná více. V naší sekci "Pražená káva" najdete kávy jak klasicky pražené, tak světleji pražené.

Vyberte si u nás kvalitní kávu, mlýnek, kávovar, french press, moka konvičku, dripper, džezvu a další.

Časté otázky k pití kávy a cholesterolu:

  1. Zvyšuje káva hladinu cholesterolu v krvi?
    Neexistuje přímá souvislost mezi konzumací kávy a zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi. Nicméně, některé studie naznačují, že konzumace velkého množství kávy (více než 5 šálků denně) může mít mírně zvýšený vliv na hladinu cholesterolu. Avšak tento vliv je velmi malý a neznamená zvýšené riziko vzniku srdečně-cévních onemocnění.
  2. Je lepší pít filtrovanou nebo překapávanou kávu pro snížení rizika vysokého cholesterolu?
    Když se jedná o cholesterol, není žádný rozdíl mezi filtrovanou a překapávanou kávou. Oba typy kávy mají podobné množství kafestolu a kahweolu, což jsou látky, které mohou mít mírně pozitivní účinek na zdraví srdce a snižovat riziko vzniku srdečně-cévních onemocnění.
  3. Kolik šálků kávy mohu vypít, abych se nemusel obávat o vysoký cholesterol?
    Pro většinu lidí, kteří pijí kávu, nebude konzumace mírného množství (2-3 šálky denně) mít negativní vliv na hladinu cholesterolu v krvi. Nicméně, je důležité mít na paměti, že každý člověk je jiný a může reagovat na kávu odlišně. Pokud si nejste jisti, můžete se poradit s lékařem nebo dietologem.

Vyberte si kvalitní čerstvou kávu.

Dominik Škoda
Autor článku: Ing. Dominik Škoda
Majitel a ředitel společnosti GourmetKava s.r.o. provozující 15 let e-shop s čerstvě praženou kávou a příslušenstvím na alternativní přípravy kávy. Držitel prestižního certifikátu Barista Skill Foundation od The Specialty Coffee Association. Ale i milovník přírody, kutilství a hudby.